Blogs
Kā efektīvi cīnīties ar pigmentāciju?
Hiperpigmentācija ir plašs jēdziens ādas saslimšanām, kad āda difūzi vai lokāli patumšinās. Hiperpigmentācija kā jau minēts var būt difūza vai lokāla. Parasti hiperpigmentācija nav dzīvību apdraudoša, bet var būt kā simptoms citām saslimšanās, dēļ kā ir nepieciešama precīza diagnostika. Hiperpigmentācija ietekmē cilvēka ārējo izskatu un emocionālo stāvokli, jo var būt kā psiholoģisks slogs.
Hiperpigemntācijas iedalījums:
- Melasma
- Pēciekaisuma hiperpigmentācija
- UV starojuma izraistīts fotobojājums (solar lentigo)
- Vasarasraibumi jeb ephelīdi
- Citu saslimšanu izpausmes:
a. Acanthosis nigricans (CD, aptaukošanās, insulīna rezistence)
b. Hemahromotoze (dzelzs pastiprināta uzkrāšanās)
c. Adisona slimība (virsnieru garozas mazspēja)
Visbiežāk sastopamie ir melasma un pēciekaisuma hiperpigmetnācija, kā arī fotobojājums jeb UV staru izraisīts šūnu bojājums.
Melasma ir jaukta tipa difūza hiperpigmentācija (melanīns var atrasties gan epidermas līmenī, gan dermas līmenī, gan kombinēti), kas parasti parādās sievietēm reproduktīvajā vecumā, kur lielu lomu spēlē ģenētika, hormonālais fons (grūtniecība, hormonālā kontacepcija, UV stari un dažādu medikamentu lietošana. Melasma iedalās centrofaciālā formā (skar pieri, vaigus, degunu, augšlūpu, zodu), malārā (skar vaigus, degunu) un mandibulārajā (pa zoda līniju) un parasti izpaužas kā neregulāras, bet labi norobežotas formas simetriski laukumi no gaiši brūnai līdz tumši brūnai/pelēcīgai nokrāsai. Diagnostikā liela nozīme ir anamnēzei- grūtniecība, medikamenti, ģimenes anamnēze, hormonālā kontracepcija. Hiperpigmentētie laukumi tiek izvērtēti vizītes laikā ar Vuda lampu un dermatoskopu, lai noteiktu pigmenta dziļuma līmeni ādā.
Pēciekaisuma hiperpigmentācija arī ir jaukta tipa difūza hiperpigentācija, kas rodas pēc iekasīgām ādas saslimšanām (kā acne, atopiskais dermatīts, infekcijas, mehāniskas traumas, medikamentu reakcija, alerģiskas reakcijas u.c) kā ari var rasties kā blakne dēļ dažādu manipulāciju iedarbības (CO2 lāzeris, YAG lāzeris, Aleksandrīta lāzeris, radiofekfrence, IPL u.c.) un kosmētiskās procedūrām (ķimiskie pīlingi, dermabrāzijas u.c)
Fotobojājuma radīta pigmentācija- solar lentigo– labdabīgi hiperpigmentēti laukumi, kas rodas no lokālas melanocītu proliferācijas un pigmenta daudzuma palielināšanās keratinocītos. Palielinās līdz ar vecumu, tādēļ sabiedrībā tiek dēvēti kā ‘’vecuma plankumi’’ Parasti izpauzās kā grupēti, bet var būt arī izolēti, nepiepacelti, labi norobežoti ieapaļas formas laukumi. Krāsa var būt no gaiši brūnas līdz tumši brūnai.
Ārstēšanas iespējas
- Svarīgākā ir saules aizsardzība– gan kā preventīvs līdzeklis, gan terapeitisks- katru dienu obligāti jālieto SPF krēms ar aizsardzības faktoru 50 (bet vismaz SPF 30) pie visiem hiperpigmentācijas veidiem, jo visbiežākais iemesls ir tieši saules jeb UV staru iedarbība. Jāpievērš uzmanību, lai filtri, kas tiek izmantoti konkrētā produktā ir dabiskie jeb fiziskie – cinka vai titāna oksīds. Papildus ejot ārpus mājas, jālieto arī cepures, saulesbrilles un jāizvēlas apģērbs, kas klāt lielāko daļu ķermeni.
- Melazma ir diezgan liels izaicinājums ārstam dermatologam, jo tai ir hroniska recidivējoša gaita, un atkarībā no pigmenta dziļuma, kuru nosaka vizītes laikā- terapijas izvēle parasti ir kombinēta. Ja prevelē dermāli izvietots pigments, tad terapijas iznākums var nebūt tik labvēlīgs, kā pacients parasti sagaida.
- Pēciekaisuma hiperpigmentācijas gadījumā primāri ir jāārstē process un faktors, kurš ir izraisītājs un tikai tad jāārstē pati pigmentācija.
Opcijas, atkarībā no pigmentācijas veida un dziļuma- ir iespēja iedarboties uz pigmenta izveides kādiem no 4 etapiem. Visefektīvākie līdzekļi ir tie, kas iedarbojas uz visiem 4 etapiem:
- Melanocītu aktivācija- SPF līdzekļi, traneksānskābe, azelīnskābe, retinoīdi, lāzeri un intensīvi pulsējošas gaismas iekārtas
- Melanoģenēze- hidrokvinons, kolijskābe, tiamidols, u.c
- Melanīna izplatīšanās- niacinamīds, hesperidīns
- Melanīna degradācija- retinoīdi, ķīmiskie pīlingi, vitamīns C, lāzeri un intensīvi pulsējošā gaisma
Konsultācija pirms uzsāk jebkāda veida ārtēšanu ir ļoti svarīga, jo tad ārsts izveido katram pacientam individuālu plānu, pēc kā vadoties, var sasniegt maksimāli labāku gala efektu.